Studentka naszego Wydziału w ramach pracy dyplomowej opracowała aplikację, która umożliwia korzystanie z klawiatury komputera za pomocą ruchu gałek ocznych.
– Są komercyjne rozwiązania, które pozwalają na sterowanie klawiaturą za pomocą ruchu gałek ocznych. Na przykład można zakupić kamerkę, która wykorzystuje światło podczerwone, są także specjalne okulary, ale to wszystko sporo kosztuje. Chciałam sprawdzić czy w warunkach domowych, bez specjalistycznego sprzętu, tylko wykorzystując kamerę wbudowaną np. w laptopa lub zewnętrzną i mój program, można w bezdotykowy sposób korzystać ze sprzętu – tłumaczy inż. Anna Mrozek, która w ramach pracy dyplomowej opracowała aplikację do korzystania z klawiatury komputera za pomocą ruchu gałek ocznych.
– Żeby skorzystać z aplikacji, trzeba mieć kamerę zewnętrzną lub z laptopa. Aplikacja nie wymaga podczerwieni. Trzeba mieć jedynie zwykłe źródło światła, które oświetli twarz użytkownika. Na podstawie odbicia światła w naszym oku obliczany jest kąt patrzenia na ekran i przewidywany potencjalny kierunek patrzenia oczu – relacjonuje inż. Anna Mrozek. – To usprawnienie procesu i ograniczenie wydatków – podkreśla.
Praca dyplomowa Anny Mrozek została doceniona przez jury konkursu na najlepszą pracę dyplomową Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, które przyznało jej 1. miejsce.
– Praca jest naprawdę na wysokim poziomie. Dyplomantka to osoba z pasją i zapałem do tworzenia nowych rzeczy. Sama aplikacja ma wysoki potencjał, będzie z niej mogło skorzystać wiele osób – podkreśla prof. Andrzej Waindok, promotor pracy.
Zapytana o tematykę pracy, inż. Anna Mrozek odpowiada, że chciała pracować nad czymś, co nie byłoby typowe dla jej kierunku. – Dużo osób opracowuje np. aplikacje webowe, chciałam zrobić coś innego. Moja siostra jest optometrystką, czyli zajmuje się korekcją wad wzroku. Podpowiedziała mi, że warto pójść w tym kierunku – wspomina inż. Anna Mrozek, która kontynuuje studia na informatyce drugiego stopnia, specjalizuje się w systemach inteligentnych.