Politechnika Opolska
Gdzie jesteś: Strona główna / Informatyka

Informatyka

Studia na kierunku informatyka to wielozadaniowy, stabilny i najbardziej niezawodny system nauki, dzięki któremu wzniesiesz się na krzemowe wyżyny.

Studia pierwszego stopnia trwają 7 semestrów w trybie stacjonarnym (dziennym) i 8 semestrów w trybie niestacjonarnym (zaocznym) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.

Program dydaktyczny umożliwia nabycie ogólnej wiedzy z zakresu informatyki, poznania zasad funkcjonowania sprzętu komputerowego i oprogramowania, a także projektowania systemów informatycznych i baz danych. Absolwent poznaje przy tym środowisko wielu systemów informatycznych oraz zdobywa umiejętność posługiwania się wieloma językami programowania wysokiego poziomu i poziomu maszynowego. Absolwent zapoznaje się także ze środowiskami programowymi systemów wielozadaniowych oraz wielodostępnych, a także problemami współpracy komputerów z urządzeniami zewnętrznymi i sterowania procesami przemysłowymi.

Absolwent nabywa wiedzę z zakresu konfigurowania systemów cyfrowych wieloprocesorowych i sieci komputerowych, diagnostyki i eksploatacji systemów komputerowych oraz bezpieczeństwa danych i prawa komputerowego. Posiada umiejętność tworzenia oprogramowania w wielu językach programowania wysokiego poziomu (programowanie strukturalne, obiektowe, komponentowe), jak również niskiego poziomu (języki assemblerowe).

Absolwent jest przygotowany do projektowania i realizacji systemów informatycznych z wykorzystaniem współczesnych metod inżynierii oprogramowania, w środowiskach wielodostępnych oraz rozproszonych, z wykorzystaniem komputerów wieloprocesorowych oraz klastrowych. Posiada też wiedzę z zakresu konfigurowania systemów cyfrowych wieloprocesorowych i sieci komputerowych, diagnostyki i eksploatacji systemów komputerowych oraz bezpieczeństwa danych i prawa komputerowego. Nabyta podczas studiów wiedza, umiejętności i rozumienie zagadnień z zakresu informatyki, pozwalają na podjęcie pracy zawodowej związanej z eksploatacją sprzętu komputerowego, a także projektowaniem, realizacją i eksploatacją szeroko rozumianych systemów informatycznych, w tym sieci komputerowych i systemów baz danych.

ZOBACZ TAKŻE:

DLP IN AUTOMOTIVE

Zapraszamy na wykład Dawida Pikuły – naszego Absolwenta na kierunku Informatyka na bezpłatnym wydarzeniu Forum Cyberbezpieczeństwa, które odbędzie się 14 kwietnia 2023 roku we Wrocławiu. Wydarzenie

Dni Otwarte na Politechnice Opolskiej

Różnorodna tematyka warsztatów, spotkania z wykładowcami oraz studentami, wizyta w uczelnianych laboratoriach – tak w telegraficznym skrócie przedstawia się program Dni Otwartych na naszej uczelni,

Obrona cyberprzestrzeni

Cyberataki stają się coraz bardziej kosztowne i niestety coraz częstsze. Cyberbezpieczeństwo staje się hiperważnym wyzwaniem odkąd cyfrowa transformacja gospodarek i społeczeństw zaczęła galopować. Nad cyberbezpieczeństwem

Nasi naukowcy pomogli spełnić marzenie

Gogle VR były marzeniem 14-letniego Filipa, który zmaga się z chłoniakiem Hodgkina. Chłopiec otrzymał wymarzony prezent, ale także spędził dzień pełen wrażeń na naszym wydziale.

Nowe specjalności na informatyce

Od roku akademickiego 2022/2023 studenci informatyki na drugim stopniu będą mieli do wyboru nowe specjalności. To: wytwarzanie oprogramowania, systemy inteligentne oraz informatyka stosowana. Nowe specjalności