Politechnika Opolska
Gdzie jesteś: Strona główna / Informatyka

Informatyka

Studia na kierunku informatyka to wielozadaniowy, stabilny i najbardziej niezawodny system nauki, dzięki któremu wzniesiesz się na krzemowe wyżyny.

Studia pierwszego stopnia trwają 7 semestrów w trybie stacjonarnym (dziennym) i 8 semestrów w trybie niestacjonarnym (zaocznym) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.

Program dydaktyczny umożliwia nabycie ogólnej wiedzy z zakresu informatyki, poznania zasad funkcjonowania sprzętu komputerowego i oprogramowania, a także projektowania systemów informatycznych i baz danych. Absolwent poznaje przy tym środowisko wielu systemów informatycznych oraz zdobywa umiejętność posługiwania się wieloma językami programowania wysokiego poziomu i poziomu maszynowego. Absolwent zapoznaje się także ze środowiskami programowymi systemów wielozadaniowych oraz wielodostępnych, a także problemami współpracy komputerów z urządzeniami zewnętrznymi i sterowania procesami przemysłowymi.

Absolwent nabywa wiedzę z zakresu konfigurowania systemów cyfrowych wieloprocesorowych i sieci komputerowych, diagnostyki i eksploatacji systemów komputerowych oraz bezpieczeństwa danych i prawa komputerowego. Posiada umiejętność tworzenia oprogramowania w wielu językach programowania wysokiego poziomu (programowanie strukturalne, obiektowe, komponentowe), jak również niskiego poziomu (języki assemblerowe).

Absolwent jest przygotowany do projektowania i realizacji systemów informatycznych z wykorzystaniem współczesnych metod inżynierii oprogramowania, w środowiskach wielodostępnych oraz rozproszonych, z wykorzystaniem komputerów wieloprocesorowych oraz klastrowych. Posiada też wiedzę z zakresu konfigurowania systemów cyfrowych wieloprocesorowych i sieci komputerowych, diagnostyki i eksploatacji systemów komputerowych oraz bezpieczeństwa danych i prawa komputerowego. Nabyta podczas studiów wiedza, umiejętności i rozumienie zagadnień z zakresu informatyki, pozwalają na podjęcie pracy zawodowej związanej z eksploatacją sprzętu komputerowego, a także projektowaniem, realizacją i eksploatacją szeroko rozumianych systemów informatycznych, w tym sieci komputerowych i systemów baz danych.

Cyberataki stają się coraz bardziej kosztowne i niestety coraz częstsze. Cyberbezpieczeństwo staje się hiperważnym wyzwaniem odkąd cyfrowa transformacja gospodarek i społeczeństw zaczęła galopować. Nad cyberbezpieczeństwem można czuwać pracując w firmach i instytucjach, ale także w strukturach Polskiego Wojska, a konkretnie w ramach Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

14 grudnia 2022 o godzinie 11:10 zapraszamy na spotkanie online pt. „Jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni?”.

Ramowy plan tematów omawianych na spotkaniu:
• Historia oraz struktura i zadania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
• Znaczenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
• Przyczyny oraz proces tworzenia WOC.
• Sposoby prowadzące do zastania żołnierzem zawodowym.
• Profity płynące z pełnienia zawodowej służby wojskowej.
• Praca w DKWOC jako pracownik cywilny.

Na spotkanie zapraszamy zwłaszcza studentów i absolwentów takich kierunków jak: informatyka, elektronika i systemy komputerowe, automatyka i robotyka, elektrotechnikamechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz sport i bezpieczeństwo.

Spotkanie zakończy się przed godziną 12:30.

Zapisy pod adresem: https://abk.po.opole.pl/page.php?mod=viewpage;610

Gogle VR były marzeniem 14-letniego Filipa, który zmaga się z chłoniakiem Hodgkina. Chłopiec otrzymał wymarzony prezent, ale także spędził dzień pełen wrażeń na naszym wydziale. W pracowni prof. Szczepana Paszkiela Filip zobaczył, jak działa interfejs mózg-komputer, dr inż. Arkadiusz Gardecki zaprezentował działanie robota, a z dr inż. Anną Zatwarnicką projektował gry.
– Zaczęło się od tego, że bardzo lubię grać w gry. Jak byłem w szpitalu, to okazało się, że można było skorzystać z gogli VR przez godzinę lub dłużej. Bardzo mi się to spodobało, fajnie mi się grało – wspomina Filip Bagiński, podopieczny fundacji Mam marzenie, która nie tylko pomogła w spełnieniu jego marzenia, ale także ze względu na jego zainteresowania zorganizowała wspólnie z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej dzień pełen wrażeń.

Od roku akademickiego 2022/2023 studenci informatyki na drugim stopniu będą mieli do wyboru nowe specjalności. To: wytwarzanie oprogramowania, systemy inteligentne oraz informatyka stosowana. Nowe specjalności są dostępne już od października na studiach niestacjonarnych, a rekrutacja trwa do 16 lipca 2022 do godz.23.00!

– Nowe specjalności studiów to odpowiedź na zmieniający się rynek pracy praz oraz rynek nowych technologii. Od przyszłego roku akademickiego wprowadzamy na informatyce, na studiach drugiego stopnia, nowe specjalności zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych – zapowiada prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. 

Wytwarzanie oprogramowania to specjalność poświęcona w głównej mierze zagadnieniom zaawansowanego programowania.

Studenci, którzy wybiorą systemy inteligentne, dowiedzą się jak pracować z sztuczną inteligencja, jakich zaawansowanych narzędzi używać do analizy dużych zbiorów danych.

Informatyka stosowana to specjalność dla studentów lubiących łączyć programowanie oraz pracę ze sprzętem.

Więcej informacji:

Wykład otwarty dr inż. Anna Zatwarnicka – Informatyk – 2in1: zawód i hobby