Politechnika Opolska

Automatyka i robotyka to zupełnie nowy kierunek studiów

Nowe przedmioty w planie zajęć, nacisk na część praktyczną, szersza współpraca z przemysłem – to wszystko sprawia, że automatyka i robotyka, kierunek studiów Politechniki Opolskiej, jeszcze lepiej przygotowuje studentów do wymagań przemysłu.

Możliwości znalezienia zatrudnienia dla absolwentów automatyki i robotyki są liczne. O to, żeby studenci tego kierunku Politechniki Opolskiej nie mieli problemów z angażem – a wręcz przeciwnie – byli rozchwytywani na rynku pracy, zadbano dopasowując plan zajęć do wymogów rynku pracy i zmieniającej się rzeczywistości. – Zależy nam, żeby nasi absolwenci opuszczali mury uczelni jeszcze lepiej przygotowani do pracy zawodowej. Stąd też po konsultacjach z przemysłem, ale także biorąc pod uwagę doświadczenia absolwentów tego kierunku, postanowiliśmy przemodelować listę przedmiotów prowadzonych na automatyce i robotyce. Zmiany są spore – informuje prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

Stawiamy przede wszystkim na sporą dawkę zajęć praktycznych prowadzonych nie tylko przez naszą kadrę, ale również przez przedstawicieli przemysłu. Niedawno politechnika podpisała umowę o współpracy z firmą Turck, jednym z liderów automatyki przemysłowej. Dzięki temu nasi studenci mogą nie tylko uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na terenie tej firmy, ale jeszcze na etapie studiów poznać wymagania pracodawców. Nikogo nie trzeba przekonywać, że staż w firmach, szczególnie umiejscowionych w naszym regionie, daje dużą perspektywę zatrudnienia – mówi prof. Mirosław Szmajda, kierownik Katedry Automatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

Kolejna zmiana w planie zajęć to wprowadzenie przedmiotów zawodowych już na pierwszych semestrach studiów. To m.in. przedmioty: „wprowadzenie do automatyki i robotyki”, „programowanie i technologie informacyjne”, „automatyka przemysłowa – układy kombinatoryczne i sekwencyjne” czy „podstawy automatyki i regulacji automatycznej”. W programie studiów zostały wprowadzone także nowe przedmioty, których zadaniem jest ułatwienie absolwentowi poruszania się na rynku pracy. To np. zarządzanie projektami, prawo autorskie i gospodarcze a także podniesienie kompetencji językowych, miękkich.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie Wiadomości uczelnianych: Automatyka i robotyka to zupełnie nowy kierunek studiów – Wiadomości Uczelniane (po.opole.pl)

WYDARZENIA

KARIEROżercy_WEAiI

Witajcie Studenci i Absolwenci Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej! Zapraszamy do dołączenia

Hackaton KreativEU

W dniach 17–19 września 2025 r. na naszej Uczelni odbędzie się pierwszy międzynarodowy hackaton

Praktyczne prace dyplomowe

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu ogłosiło konkurs grantowy do projektu grantowego Opolskie Innowacyjne

WAŻNE

Inne aktualności

Ułatwienia dostępu: